دانشگاه وین

 برترین و بزرگترین دانشگاه اتریش و یکی از قدیمی ترین دانشگاههای اروپا

تاسیس: 12 مارس 1365 میلادی
نوع دانشگاه: دولتی
محل دانشگاه: شهر وین، پایتخت اتریش
تعداد دوره های تحصیلی: 178 دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا
رئیس دانشگاه: هاینتس انگل
تعداد دانشجویان: حدود 89 هزار نفر
تعداد کارکنان: حدود 9800 نفر
تعداد: اساتید: 437 نفر
بودجه سالانه: حدود 624 میلیون یورو
شهریه: تحصیل در دانشگاههای اتریس برای دانشجویان کشورهای جهان سوم از جمله ایران رایگان است.


Die Universität Wien (lateinisch Alma Mater Rudolphina Vindobonensis) ist mit rund 90.000 Studenten und circa 9.800 Angestellten die größte Hochschule in Österreich sowie im deutschsprachigen Raum und eine der größten in Europa. 1365 in Wien gegründet, ist sie die älteste Universität im heutigen deutschen Sprachraum und die drittälteste in Mitteleuropa. Ihr Angebot umfasst derzeit 178 Studien.[2] Sie gilt als führende Universität in Österreich und genießt international hohes Ansehen.[4][5]

منبع: ویسایت دانشگاه وین https://www.univie.ac.at

شرایط تحصیل در اتریش

1- قبولی در کنکور سراسری ایران. در این صورت امکان ورود به کالج و تحصیل در کالج برای ورود به دانشگاه در عرض 2 تا 3 ترم فراهم می شود.
2- داشتن تحصیلات در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در این صورتمتقاضی می تواند وارد یکی از دانشگاههای اتریش شود.
3- کسانی که در حال تحصیل در دانشگاههای ایران هستند باید با اخذ گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه خود به همراه ریزنمرات تایید شده درخواست پذیرش دهند.
4- افرادی که گواهی نامه فراغت از تحصیل سایر دانشگاه ها (پیام نور – غیرانتفاعی- علمی کاربردی – آزاد و …) را دارا هستند، نمی توانند به طور مستقیم وارد ارشد ناپیوسته شوند و پس از گذراندن واحدهایی که دانشگاه های اتریش معرفی میکنند و بعد از معادل سازی واحدها، اجازه ورود به مقطع بالاتر را دارند.
5- تحصیل در اتریش برای دانشجویان خارجی با توجه به مقررات آموزشی اترش، تقریبا رایگان است و هر ترم مبلغی به عنوان هزینه ثبت نام حدود 700 یورو دریافت می شود که در عوض از امکانات دانشگاه از قبیل خوابگاه و رستوران و حمل و نقل عمومی شهری نیز استفاده می شود.
6- ارایه زبان آلمانی حداقل سطح A2

رتبه علمی دانشگاه‏های اتریش از نظر شاخص‏های بین المللی

در مقایسه با آلمان تعداد دانشگاه‏های اتریش بسیار کم است (73 دانشگاه و مراکز آموزش عالی) و از نظر علمی نیز در مقایسه رده‏بندی‏های صورت گرفته در مرتبه پائینتری قرار دارند. طبق رده بندی رنکینگ بین المللی دانشگاه‏ها در سال 2019 و 2020(Quacquarelli Symonds) 8 دانشگاه اتریشی در بین 500 دانشگاه برتر جهانی قرار دارند:
1- دانشگاه وین (Wien Universität) رتبه 152
2- دانشگاه صنعتی وین (Technische Universität Wien) رتبه 192
3- دانشگاه صنعتی گراتس (Technischen Universität Gratz) نسبت به سال گذشته سطح علمی خود را بالا برده و رتبه 311 را به دست آورده است
4- دانشگاه لینتس (Universität Lintz) نیز رتبه خود را نسبت به سال گذشته اصلاح کرده و از رتبه 456 به رتبه 412 رسیده است.
منبع:
https://www.wienerzeitung.at